Home Sport Pas një karriere te shkëlqyer, Kristiano Ronaldo tregon se është kampionati i fundit për të
Pas një karriere te shkëlqyer, Kristiano Ronaldo tregon se është kampionati i fundit për të
0

Pas një karriere te shkëlqyer, Kristiano Ronaldo tregon se është kampionati i fundit për të

0
0

Euro 2024 shënon dukshëm për herë të gjashtë prezencën e Ronaldo në Kampionate Evropiane, duke thyer rekordin. Turneu i ardhshëm do të mbahet nga Mbretëria e Bashkuar dhe Republika e Irlandës pas katër vitesh, kur Ronaldo do të jetë 43 vjeç.

“Pa dyshim është Euro i fundit(për mua), natyrisht që është,” Ronaldo tha për RTP të Portugalisë.

“Por unë nuk jam emocional për këtë. Jam i lumtur nga gjithçka që përfshin futbollin, nga entuziazmi që kam për lojën, entuziazmi që shoh te tifozët, duke pasur familjen time këtu, pasionin e njerëzve… nuk është çështje të lësh botën e futbollit. Çfarë tjetër kam për të bërë ose për të fituar?”

Ronaldo, i cili debutonte me Portugalinë në vitin 2003 dhe fitoi turneun në 2016, është golashënuesi më i suksesshëm i të gjitha kohërave me 130 gola.

“Cila gje është më e rëndësishme për udhëtimin, përveç entuziazmit që ende kam për të qenë këtu,” tha ai.

“Janë 20 vjet që përfaqësoj dhe luaj me kombëtaren, duke sjellë gëzim tek njerëzit, tek familja, fëmijët e mi, kjo është ajo që më motivon më shumë.”

“Ndonëse është frustruese kur nuk shënojmë, por ky është futbolli,” tha fituesi pesë herë i Topit Ballon d’Or.

“Kam humbur dy herë këtë vit në penallti, dhe tani fitova.

“Mendoj se futbolli duhet të jetë i drejtë në disa raste, dhe ishte i drejtë sepse mendoj se Portugalia meritonte të fitonte.”

“Por ne do të shkojmë në luftë’ – ky është futbolli.

Linku: https://ëëë.espn.com/soccer/story/_/id/40479653/cristiano-ronaldo-confirms-euro-2024-last

Burimi i fotos: Instagram https://ëëë.instagram.com/cristiano/

tags: