Home Tag "#lajmeshëndeti"

Mos e nënvlerësoni, njihuni me 10 përfitimet shëndetësore dhe ushqyese të shegës

0
Shegët janë të ulëta në kalori dhe yndyra, por të larta në fibra, vitamina dhe minerale. Përfitimet përfshijnë antioksidantë, shëndetin e zemrës, shëndetin e urinës, qëndrueshmërinë ndaj ushtrimeve dhe më shumë. Të mbushur me lëndë ushqyese. Të pasur me antioksidantë. Mund të ndihmojë në mbajtjen e inflamacionit. Mund të ketë veti antikancerogjene. Mund të ofrojë […]

Mos e bëni më, ja se duhet të ndaloni së fshehuri emocionet tuaja

0
Çfarë është fshehja e emocioneve? Shprehja e ndjenjave ose fshehja e emocioneve është një zgjedhje e çdo personi. Disa njerëz i shprehin ndjenjat e tyre mjaft hapur. Por ka edhe shumë persona që priren ta fshehin këtë ndjenjë. Emocionet e shtypura për të shmangur ndjenjat e pakëndshme, harroni këto ndjenja. Ju në mënyrë të pandërgjegjshme […]

Disa nga ushqimet e pasura me lëndë ushqyese që do t’ju shpëtojnë nga dhimbjet e fytit

0
Dhimbjet e fytit shkaktojnë shqetësim për njerëzit e të gjitha moshave kudo në botë. Shpesh janë shenja e parë e një ftohtje ose infeksioni të rrugëve të sipërme të frymëmarrjes. Teksa dhimbja është në fazat e para të saj është e rëndësishme të ushqeni trupin tuaj shëndetshëm në mënyrë që të përshpejtoni procesin e shërimit. […]

A jeni gjithmonë të uritur pasi keni ngrënë? Njihuni me disa arsye të vërtetuara shkencërisht

0
Ndjenja e urisë pas ngrënies është një problem i zakonshëm për disa njerëz në mbarë botën. Shpesh është rezultat i një diete jo të shëndetshme që i mungojnë fibrat ose proteinat. Megjithatë, mund të jetë për shkak të stilit të jetës tuaj të përditshme ose problemeve hormonale, siç është rezistenca ndaj leptinës. Nëse shpesh e […]

Mësoni disa nga përfitimet shëndetësore të mahnitshme të karrotave

0
Shikim i përmirësuar: Kuptimi i kulturës perëndimore për karotat që janë ‘të mira për sytë’ është një nga të paktat që kemi pasur të drejtë. Karotat janë të pasura me beta-karoten, e cila shndërrohet në vitaminë A në mëlçi. Vitamina A transformohet në retinë, në rodopsinë, një pigment vjollcë i nevojshëm për shikimin e natës. […]