Home Sport Futbollisti Dani Alves dënohet me katër vite burg për sulm seksual
Futbollisti Dani Alves dënohet me katër vite burg për sulm seksual
0

Futbollisti Dani Alves dënohet me katër vite burg për sulm seksual

0
0

Gjykata në Barcelonë e shpall fajtor ish-lojtarin Brazilian. Ish-futbollisti i Barcelonës dhe Brazilit, Dani Alves është dënuar me katër vjet e gjashtë muaj për përdhunimin e një gruaje 23-vjeçare në një klub nate të Barcelonës në dhjetor 2022.

Një deklaratë me shkrim nga Audiencia Nacional në Barcelonë pohon se viktima nuk pranoi të bënte seks me Alves dhe se provat e paraqitura në gjykatë, përveç deklaratës së viktimës, vërtetonin se ajo ishte përdhunuar. Alves mohoi keqbërjen dhe avokati i tij, Inés Guardiola, ka thënë se ata do të apelojnë.

Prokuroria kishte kërkuar nëntë vjet burg dhe ekipi ligjor i viktimës kërkoi 12. Dënimi i Alves është mezi më shumë se minimumi prej katër vitesh dhe për shkak se ai ka përfunduar një të katërtën e dënimit në paraburgim, së shpejti mund të lirohet me licencë.

40-vjeçari u urdhërua të paguante 9,000 € (7,700 £) për dëmtimin fizik të viktimës dhe iu ofrua të paguante kompensim prej 150,000 €, të cilën gjykata e konsideroi një rrethanë lehtësuese gjatë dhënies së dënimit. Ai do të jetë nën mbikëqyrje ligjore për pesë vjet të tjera, si dhe do të ketë një urdhër ndalimi që i ndalon të kontaktojë me viktimën për nëntë vjet e gjashtë muaj.

Linku: https://www.theguardian.com/football/2024/feb/22/dani-alves-sentenced-to-four-and-a-half-years-in-jail-over-sexual-assault-barcelona-brazil

Burimi i fotos:https://www.instagram.com/p/Cm8Oz9QOYkA/

tags: