Home Tag "australi"

Më në fund shi në Australi, reagimi i zjarrfikësve i papërsëritshëm, kërcejnë nga gëzimi

0
Australia prej disa ditësh është në kaos total për shkak të zjarreve që kanë përfshirë një pjesë të mirë të territorit në vend. Forcat zjarrfikëse janë duke luftuar për të vënë nën kontroll situatën, por deri tani pasojat janë katastrofike, mijëra hektarë pyje të djegur, miliona kafshë të ngordhura, ndërsa janë shënuar edhe disa viktima […]

Australia anulon festën e fishekzjarreve, ja çfarë ndodhi

0
Hedhja e fishekzjarreve është një traditë që respektohet çdo fundvit në momentin e ndërrimit të viteve. Kur akrepat shënojnë 00:00, në çdo vend të botës fillon spektakli i fishekzjarreve, i cili sjell një atmosferë shumë të bukur. Mirëpo në Australi këtë vit nuk do të ketë fishekzjarre pasi ndezja e tyre mund të sjellë rrezik […]

Meda nis pushimet verore – Ja ku ndodhet ai

0
Ka qënë i angazhuar pothuajse gjatë gjithë verës këngëtari i mirënjohur Meda. Edhe pse shumë vonë ka pushime edhe për të. Meda ka vendosur që në këtë periudhë festash ti kalojë pranë bregdetit. Ai ka zgjedhur pikërisht Australinë dhe nga fotot që kemi vënë re në profilin e tij, Meda është duke ia kaluar bukur. […]

Top 10 plazhet më të mira në Australi

0
Asgjë nuk mund të jetë një plazh i bukur kur planifikoni daljen tuaj të ardhshme me rërë. TripAdvisor ka zbuluar listën e saj vjetore të plazheve më të mira në Australi dhe në botë për 2017. Whitehaven Beach në Whitsundays ka kryesuar listën e Aussie për vitin e katërt, ndërsa Baia do Sancho e Brazilit […]

Top 10 vendet më të lumtura në Tokë sipas Business Insider

0
Për disa, vendi më i lumtur në Tokë ngjall vende të veçanta, kështjella, argëtime pafund etj. Megjithatë, Raporti Botëror i Lumturisë i botuar nga Zgjidhjet e Zhvillimit të Qëndrueshëm është më shumë i shqetësuar me përparimin shoqëror dhe politikën publike si shënues të prosperitetit. Raporti i fundit vlerësoi vendet në bazë të gjashtë faktorëve kryesorë: […]

Destinacionet më të mira për të udhëtuar në Mars

0
Marsi është muaji kur i ftohti fillon të zbehet, ne fillojmë të veshim rroba më të holla dhe fillon të ngrohet ditë pas dite koha. Nëse ju keni filluar të bëni plane për udhëtimin tuaj në muajt e verës duhet të mendoheni mirë nëse dëshironi që të pushoni në kohën kur të gjitha destinacionet janë […]